Phone

Pta ile Bimetalik Kaplama


Pta ile Bimetalik Kaplama

Ekstrüzyon ve enjeksiyon uygulamalarında plastik malzeme çeşitliliğinin artması ve abrasif-korosif etkisi yüksek katkı maddelerinin kullanımı vidaların ömürlerini çok kısaltmaktadır. Bu sebeple vidaların kovanla temas halinde olup aşınmaya maruz kalan kısımları olan hatve üstlerinin uygun bir kaplama ile korunmaları gerekmektedir.
Standart kaynak yöntemleri ile yapılan kaplamalar, yüksek basınç ve sıcaklıkta istenilen aşınma dayanımını sağlayamamaktadırlar. Basit gaz altı ya da örtülü elektrot kaynağında kaynak yapılan bölgede oluşan porozite ve çatlaklar iş kalitesini ve aşınma direncini önemli ölçüde düşürürler. Oysa PTA (PlasmaTransferredArc) kaynak teknolojisi ile kaynağın bu dezavantajları yaşanmamaktadır. Kullanılan kaynak malzemesi (toz alaşım) çeşitliliği, iş kalitesi ve aşınmaya karşı gösterdiği direnç bakımından tüm dünyada vida kaplama teknolojisinde tercih edilen en önemli kaynak yöntemi olmuştur. PTA ile kullanılan toz metaller tungsten karbür ve benzeri karbür alaşımları içerir. Aşınma dayanımı bu karbürler ile maksimize edilir.
PTA Nedir?
Plazma transfer ark yöntemi özel karışım toz metalin plazma ark havuzunda eritilerek yüzeye kaynatılması esasına dayanır. Bu yöntemde metal tozlarının yüzeye alaşımlandırılması, öncelikle tungsten elektrot ilenozul arasında pilot arkın meydana gelmesi ve sonrasında iş parçası ve elektrot arasında meydana gelen ana plazma arkı ile gerçekleşmektedir. Meydana gelen ark ile alt malzeme ve sertleştirilmiş tabaka arasında metalurjik bir birleşme oluşmakta ve malzemede yüksek kaynak hızından dolayı çok küçük çarpılmalar meydana gelmektedir.
PTA'nın Yüzey Sertleştirme Yöntemleri İle Karşılaştırılması;
 Standart nitrasyonla sertleştirilmiş vidalarda 0,4-0,7 mm sertlik derinliği bulunurken, bimetalik vidalarda 1,5-3 mm kalınlığında aşınma direnci yüksek özel bir tabaka oluşturulmaktadır. Bu teknik sayesinde, bimetalik vidaların ömürleri standart vidalara nazaran 2-4 kat daha fazla olmaktadır.

Malzemeler ve Aşınma Direnci
Sistemimiz Üzerinden Detaylı Bir Şekilde İnceleyebilirsiniz.

  • Enformak
Enformak Plastik Teknolojileri Sanayi Ticaret A.Ş.
Bosb Mermerciler Sanayi Sitesi
9.Cad No.14 
34524
Beylikdüzü - İstanbul
TÜRKİYE

Kendi hastalarımıza ait tedavi ve resimler hasta hakları çerçevesinde ve yasalar gereği yayınlanmamaktadır.Sitemizde gösterilen animasyon ve içerikte kullanılan resimler profesyonel çalışmalar olup telif hakkına tabidir.Site içerisinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.